I februar kjøpte Ingar Fjeld sin tolvte (!) Peugeot. Det er nokså overflødig å spørre den 81 år gamle Grindermannen og legendariske fotballdommeren hva han synes om det franske bilmerket. Om Kongsvinger Bilsenter AS, også, for den saks skyld.
-Det var litt tilfeldig det der med Peugeot. Jeg vokste opp på et sted og en tid da det var Volvo det handlet om. Det var det som var bil i Solør på 60-tallet. Men så fikk jeg firmabil. Det var en Peugeot 404, og da var det gjort. Siden den gang har det bare vært Peugeot på meg og kona, smiler veteranen.

Adskillige mil i fotballens tjeneste
Alle i distriktet som har spilt fotball i løpet av det siste halve århundret har et forhold til Ingar Fjeld og Peugeotene hans. Han har spilt selv og dømt kamper på så å si hver eneste bane i hele det gamle Hedmark fylke. Det har blitt adskillige mil i fotballens tjeneste for mannen som med årene ble litt av en dommerlegende i distriktet.
Akkurat som med bilmerket var det ingen tvil om at det var fotball det skulle handle om for unge Ingar.
-Far spilte på Grue for mange år siden da de slo Lillestrøm 6-0. Han scoret alle målene. Selv spilte jeg på Grue til junioralderen og for Grinder da jeg flyttet hemmat. Jeg spilte fotball helt til jeg følte at jeg sto i veien, ler veteranen.
-Da begynte jeg som dommer i stedet og det holdt jeg på med helt til jeg begynte å stå i veien der også.
En kvart liter fløte
Han var veldig glad i den 10 år gamle Peugeot 508 som han ikke hadde noen som helst slags planer om å bytte ut. Den var helt suveren å kjøre, ifølge han selv, omtrent som den gamle Chevrolet´en som onkelen hans hadde en gang i tiden. Men så var det den kvartliteren med fløte som manglet den fredagskvelden.
-Jeg ble påkjørt i Kirkenær på vei til butikken. Det var ikke rare smellen, men nok til at jeg fikk høre at det ikke lønte seg å reparere bilen. Den var visst blitt litt skjev i ramma. Heldigvis fikk jeg et veldig greit forsikringsoppgjør, og heldigvis også at bilsenteret akkurat da hadde fått inn en nesten ny Peugeot 3008. Kona var litt skeptisk, for denne bilen har automatgir og det har vi aldri hatt før. Og så er det en hybrid, jeg kommer faktisk helt hjemmefra til Kongsvinger på strøm. Men nå har vi hatt bilen i noen uker, og nå begynner vi å vende oss til den. Fordelen med denne er at her setter vi oss opp i setene i stedet for å sette oss ned som vi måtte i 508´en. Det passer bra for oss som begynner å komme litt opp i årene, smiler Ingar Fjeld.
Flinke og hyggelige folk
Han har bare godord å si om det franske bilmerket. Om folkene på bilsenteret, også. Bortsett fra de to første har han handlet alle Peugeotene her, og han har tilbrakt adskillige timer opp gjennom årene i lokalene i Lerkeveien.
-Det er bestandig koselig å komme hit. Flinke folk er det her. Hyggelige er de også!