Da han var liten gutt, drømte Micha Sunnqvist om å enten bli hockeyproff eller bilselger. Nå har begge drømmene gått i oppfyllelse for den sympatiske mannen som elsker den nye jobben som bruktbilselger hos Kongsvinger Bilsenter AS. Og hockeyhelten har enda ikke bestemt seg for om han skal legge skøyter og kølle på hylla.
– Jag? Jag är en 36 år gammal motorintresserad svensk med franskt namn och ryskt smeknamn, som har spelat ishockey i Kongsvinger sedan 2015, som älskar sitt liv, sin familj och det nya jobbet här på bilcentret. Jag tycker att jag har fått drömjobbet här på Kongsvinger Bilsenter, smiler Micha Sunnqvist, eller Björn Sean-Michel Kevin Sunnqvist som han egentlig heter, men som aldri har blitt kalt noe annet enn Micha.
Hel ved
Det er temmelig travle vårdager hos Kongsvinger Bilsenter, og Micha Sunnqvist ler og forteller at han føler seg omtrent som 15 år igjen. Den gang var han en ung, lovende og” veldig sulten” ishockeyspiller som hadde massevis av gode og dyktige folk rundt seg. Nå er det Mona, Stig, Lars Erik og de andre medarbeiderne han skal lære av.
-Det er akkurat den samme følelsen som da jeg fant ut at jeg ville bli proff hockeyspiller. Jeg går i skole hos alle her og jeg føler at jeg får utvikle meg i det tempoet som passer meg. Jeg har vært lagspiller hele livet og det er akkurat slik vi har det her. Det er høyt under taket, og alle er opptatt av å hjelpe hverandre. Vi spiller hverandre gode. Dere har et ordtak her som jeg elsker, og det er «hel ved». Det er presis slik det er her på bilsenteret, sier den ferske bruktbilselgeren, som litt nølende medgir at han nok er nokså resultathungrig, som de sier i Sverige.
-Jeg liker egentlig ikke det ordet så godt, for det blir liksom «lite kaxig». Men jeg har vært idrettsutøver i ganske mange år, og det er jo resultater vi lever av. Jeg er ikke typen som liker å sitte stille i båten, og jeg er veldig lærevillig. Sulten er jeg i alle fall. Veldig.
Mye positivt på gang
Med en oldefar som kjørte (og vant) rallyløp og en bestefar som holdt på med speedway har Micha Sunnqvist fått interessen for biler og motor med foreldrearven selv om det var hans eldre hocheyspillende bror som fikk første stikk i karrierevalget.
-Det var enten hockey eller bil. Jeg husker fortsatt en bilselger som jeg traff på i ishallen da jeg var liten gutt. Han var så blid og god og oppmerksom. Smilte og hilste på alle. Jeg tenkte at hvis bilselgere er som han, så vil jeg også bli det.
Det unge hockeytalentet flyttet fra hjemmet Sødermalm i Stockholm som 16-åring for å gå på idrettsgymnas i Timrå i Nord-Sverige. To år senere debuterte han i SHL.
-Jeg var ikke spesielt god da jeg var yngre, men jeg hadde gode folk rundt meg som ville alle vel. Det synes jeg er viktig. Selv om du ikke er stjerne på laget, skal du føle deg ivaretatt slik jeg ble.
Unge Micha Sunnqvist trente både hardt og mye, og i 14, 15-årsalderen løsnet det for alvor.
-Jeg fikk en voldsom utvikling på den tiden, og det ble starten på en veldig morsom reise. Jeg ble tatt ut som reserve på juniorlandslaget, og spilte for flere klubber før jeg kom hit til Kongsvinger i 2015, sier han og nøler lenge når vi lurer på om han nå har lagt skøyter og kølle på hylla for godt.
-Det vet jeg faktisk ikke. Klubben har så mye positivt på gang nå at jeg ikke har bestemt meg enda. Men jeg kommer alltid til å bidra til klubben på en eller annen måte.
Så lenge det står KIL på drakta
Farfar Sunnqvist sa alltid at «du må kjøre Mercedes når du blir voksen», men enn så lenge har ikke Micha fulgt formaningen. Han er fornøyd med den elektriske Peugeot´en (5008) han kjører i dag.
– Det handler om hva som passer familien best, og hva ungene synes er kult, smiler han.
Micha og samboer Nora Tomteberget har to barn sammen, i tillegg til to fra tidligere, så her er det full fart i hverdagen. Den elektriske 7-seteren fra Peugeot er akkurat nå en perfekt match for den aktive familien. Samboeren er for øvrig datter til fotballegenden Øyvind Tomteberget, og det er ikke overraskende sport og idrett det handler om i familien Tomteberget/Sunnqvist.
-Hockey, fotball, håndball, ski. Alt som har med idrett å gjøre. Så lenge det står KIL på drakta.
Velkommen innom oss eller kontakt Micha på telefon eller e-post.